LOST (Ztraceni)

5. dubna 2007 v 13:40 |  GROUPS ♥
http://lost.joj.sk/images/wallpapers/Lost2_1280x1024.jpgSledujete seriál na Nově? Nikdy jste o ním zatím neslyšeli? Připadáte si před ostatními opravdu ztraceni? Přečtěte si náš úvodní článek, kde zjistíte vše potřebné!

Padesátka cestujících přežije havárii letu 815, který míří ze Sydney do Los Angeles. Ztroskotají na opuštěném ostrově kdesi v Pacifiku, tisíce kilometrů od kurzu, ze kterého se odklonili kvůli bouři. Záchrana nepřichází a přeživší musí čelit jiným problémům. Dochází voda i potrava, příroda si vybírá první své oběti, největší nebezpečí ale čeká uvnitř ostrova. Nad horizontem stoupá černý kouř, z džungle se ozývají podivné zvuky a lidé mají až příliš reálné halucinace. Co skrývá ostrov a byla havárie letadla jen náhoda?

Taková je stručná zápletka seriálu Ztraceni (Lost) - jednoho z nejúspěšnějších počinů poslední doby. První díly vznikly pod hlavičkou televizního studia ABC v roce 2004, do natáčení prvního dílu bylo dokonce vloženo rekordních 10 miliónů dolarů. Přestože očekávání vedení studia nebylo nijak zásadní, první čísla sledovanosti přinesla senzační úspěch a seriál od svého uvedení neopustil první desítku nejsledovanějších pořadů. Úspěšný rok završilo předávání cen Emmy, televizních Oscarů, kde seriál získal 6 cen včetně ocenění pro nejlepší dramatický seriál roku.

Co stojí za úspěchem? V první řadě je to neobvyklý mix klasické robinsonovské zápletky a postupně odkrývaného tajemství o původu ostrova. Klasická verneovka Tajuplný ostrov vypadá vedle Ztracených jako chudý příbuzný, protože se stupňujícím se dějem připomíná seriál spíše Akta X. Po dvou odvysílaných sezonách a necelých padesáti dílech nevědí fanoušci o nic více než na začátku, ostatně tvůrci plánují s odhalením a vyřešením všech záhad přijít až po dalších dvou třech letech.

Konspirace a různé teorie jsou hnacím motorem diskuzí na internetu, která zachvátila nefalšovaná "Lostmánie", kde jsou rozebírány jakékoliv náznaky z nové epizody. Tvůrci do seriálu zakomponovaly množství odkazů, někteří hlavní hrdinové se jmenují jako slavní filozofové, přeživší "náhodně" čtou utopické romány a v pravidelných intervalech se různě objevuje číselná řada "4 8 15 16 23 42", díky kterým například jeden z hlavních hrdinů vyhrál v loterii obrovské peníze.

Zdálo by se, že pod nánosem tajemství a odkazů není místo na příběh samotný, to však není pravda. Klíčem jsou hlavní postavy - skrz cca 15 hlavních lidí pozorujeme, kterak každý z nich prožívá po havárii malý očistec. V každém dílu díky flashbacku poznáváme minulost některého z hrdinů, čímž získáváme bližší vztah k jeho jednání. Ostatně společnost na ostrově není idylická - dochází zde ke sporům, hádkám, bitkám, vznikají ovšem i nové vztahy či přátelství. Ani zde si tvůrci neodpustili malé pomrknutí - některé hrdiny nechávají do sebe "náhodně" narazit i v minulosti a více či méně si ovlivnit vzájemně život. Náhoda? Kdo ví…

Motiv několika málo lidí v uzavřeném prostředí je klasický případ modelu, který v posledních letech slaví celosvětový úspěch - na rozdíl od reality show typu Big Brother či Trosečník nejdou hrdinové se svými problémy až na dřeň, ostatně jsme v americkém seriálu. I přes své pochyby zůstávají v jádru sympaťáky, bývalí trestanci či zlodějové berou začátek na ostrově jako novou šanci. Své dělá i charisma herců, z nichž se přes noc stali z neznámých tváří obletované hvězdy pravidelně se objevující se v žebříčcích nejvíce sexy idolů planety. Většina z nich jen statovala v malých seriálech či se mihla v malých roličkách velkých filmů, před začátkem seriálu byl známý maximálně tak Dominic Monaghan (hraje feťáckého rockera Charlieho), který se objevil jako jeden z hobitů ve fantasy trilogii Pán prstenů.

Dnes jsou jména jako Matthew Fox (doktor Jack), Evangeline Lilly (drsná Kate) či Josh Holloway (rebel Sawyer) přitahována filmovými producenty jako magnet, v okamžiku kdy seriál skončí, mají nepochybně dobrou šanci prorazit i na velkém plátně. Ostatně tvůrce seriálu, scénárista a režisér J.J.Abrams, už do první ligy pronikl, ke spolupráci na posledním dílu své agentské série Mission: Impossible si ho přizval sám Tom Cruise a z finančních výsledků filmu je vidět, že rozhodně nelitoval.

Seriál Ztraceni je nepochybně jedním z nejkvalitnějších seriálu, které k nám v posledních letech z Hollywoodu dorazili, otázkou je jak dopadne nemalé očekávaní ze stran českých diváků, kteří jsou zatím zvyklí na Nově spíše na latinskoamerické telenovely. Ostatně poslední velkou pecku, akční drama 24, i přes masivní reklamu a hlavní vysílací čas, ve velkém ignorovali. Nova si nepochybně slibuje od seriálu omlazení svého diváckého publika, proto také seriál nasazuje v neděli ihned po svém klenotu jménem Česko hledá Superstar.

Vzhledem k ďábelskému tempu v prvních dílech seriálu se dá čekat, že své diváky si seriál najde hned v prvopočátku, pokud ne, čeká ho potupná cesta do pozdních nočních hodin. Nebude to však vina seriálu, jen to potvrdí marnou snahu Novy o novou tvář. Bude zajímavé sledovat souboj na dálku s konkurenční Primou, která v hlavním čase nabídne druhou seriálovou pecku současnosti - černohumornou sérii Zoufalé hospodyňky a také mírně ukročí stranou od své současné programové skladby. Letošní podzim rozhodne, která z našich dvou komerčních stanic má nakročeno k vyšší laťce vysílání evropské úrovně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dolphin Dolphin | E-mail | Web | 29. května 2007 v 12:13 | Reagovat

Tenhle seriálek je bestovní :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama